Boligkøbere betaler stadig ekstra i rente efter Iran-krigen

Boligmarkedet er kommet nogenlunde uskadt gennem uroen omkring Iran-krigen, men renterne på boliglån er fortsat højere, end de var, før konflikten brød ud. Det vurderer Mybankers cheføkonom Jens Hjarsbech i en analyse på mybanker.dk.
Ifølge Mybanker steg renten på fastforrentede lån fra omkring 3,5 procent før krigen til 4 procent, mens konflikten stod på. Renten er siden faldet tilbage, men er ikke tilbage på niveauet fra før uroen begyndte.
Cirka 250 kroner ekstra om måneden pr. lånte million
For den enkelte boligkøber betyder det ifølge Mybanker, at man i dag skal betale knap 250 kroner mere om måneden i rente efter skat pr. lånte million kroner på et fastforrentet lån, sammenlignet med situationen umiddelbart før krigen. Det gælder, når man også regner kursforskellene med i beregningen.
Det er en beskeden merudgift for de fleste boliglån, men den kan mærkes mere tydeligt for boligejere med dyre boliger og tilsvarende store lån. Boligkøbere skal derfor i dag kreditgodkendes ud fra en rente på 4 procent på fastforrentede lån, mod 3,5 procent før krigen, oplyser Mybanker.
Renter og oliepriser er faldet, men ikke normaliseret
Baggrunden for de forhøjede renter er ifølge Mybanker, at Iran-krigen skabte usikkerhed på de finansielle markeder, hvilket i første omgang fik både renter og oliepriser til at stige. Efter en aftale mellem USA og Iran i sidste uge er renterne og oliepriserne faldet, men de er fortsat ikke tilbage på niveauet fra før konflikten.
Det skyldes blandt andet, at det tager tid at genopbygge oliebeholdninger, og at energiinfrastruktur og skibsfart i regionen endnu ikke er fuldt genoprettet, forklarer Mybanker. Samtidig har Den Europæiske Centralbank hævet renten på grund af stigende inflation, og markederne forventer nu også, at den amerikanske centralbank Fed vil hæve renten senere på året.
Fortsat usikkerhed kan påvirke renterne yderligere
Ifølge Mybanker er der stadig stor usikkerhed om, hvorvidt aftalen mellem USA og Iran holder. Der mangler ifølge analysen en endelig aftale om alle stridspunkter, og det er uvist, om Israel og Hizbollah accepterer forløbet. Mybanker peger blandt andet på, at Israel allerede har foretaget angreb i Libanon, og at det første planlagte møde mellem USA og Iran om videre forhandlinger er blevet udskudt.
Det betyder, at nye forhøjelser af renter og oliepriser ikke kan udelukkes, hvis konflikten igen blusser op. Boligkøbere og boligejere bør derfor indstille sig på en periode med større usikkerhed om renteudviklingen, end man har været vant til, vurderer Mybanker.
På trods af de forhøjede renter viser de seneste tal fra boligmarkedet dog fortsat pæn aktivitet, oplyser Mybanker. Det tyder på, at renteniveauet, selvom det er højere end før krigen, endnu ikke har fået afgørende betydning for danskernes lyst og evne til at købe bolig.


